Carriel Paisa – słów kilka o naszym flagowym modelu

Niewiele z was o tym wie, jednak nasz najpopularniejszy model torebek – Paisa – wzorowany jest tak naprawdę na torbie męskiej. Torba ta to carriel paisa czy carriel antioqueño – typowa dla kolumbijskiego regionu Antioquia, ze stolicą w słynnym mieście Pablo Escobara, Medellin. Słowo Paisa oznacza mieszkańca Antioquii, zaś Carriel jest symbolem kulturowym tego regionu.

Carriel, czy wcześniej guarniel, znaczy miejsce, gdzie można coś nosić czy schować i takie też było zadanie tej pomysłowej torby. Tradycyjnie carriel stosowany był przez handlarzy bydła i poganiaczy mułów, którzy wykorzystywali tę torbę jako główny ekwipunek na swoje wyprawy w góry. Co ciekawe, bardzo możliwe, że powstała ona jako modyfikacja sakw używanych przez Hiszpanów za czasów kolonialnych.

Choć pierwotnie rzemieślnicy wyrabiali wspomniane torby ze skór takich zwierząt jak nutria czy ocelot, obecnie używa się przede wszystkim skóry bydlęcej, a ich górna klapa zdobiona jest futrem. Zazwyczaj mężczyźni posiadają więcej niż jedną torbę typu carriel i używają jej na różne okazje. I choć to element typowo męski, niektóre kobiety także noszą tego typu torby na swoim ramieniu.

Początkowo carriel miał tylko dwie czy trzy przegrody, z czasem jednak ich ilość potrafiła sięgnąć dziewiętnastu. Współczesna torba tego typu ma jednak dziewięć kieszonek, w tym kilka sekretnych, schowanych w podszewce. Każdy użytkownik torby nosi w swoim carrielu przybory, które uznaje za niezbędne w codziennym życiu, czy to ze względu na prawdziwe potrzeby czy z powodu przesądów. Zgodnie z tradycją w torbie znajduje się około pięćdziesięciu przedmiotów, zaczynając od pieniędzy, notatnika z długopisem czy tytoniu. W torbie znaleźć można też takie codzienne przybory jak pędzel do golenia, grzebień, lusterko, latarenka i świeca, przedmioty dodatkowe typu kości do gry, listy czy też pukiel włosów ukochanej i różnego rodzaju amulety.

W przypadku La-Guna, inspirowana torbą carriel torebka Paisa zaadaptowana została na potrzeby kobiet. Podobnie jak w przypadku pierwotnych użytkowników, również w tym przypadku głównym celem torby Paisa jest zmieścić wszystko co potrzebne na co dzień. Nasza torba posiada dwie do trzech dużych przegród, a także dodatkowo dwie mniejsze kieszonki na najcenniejsze przedmioty. W przypadku torebek La-Guna klapa torby zdobiona jest jednak unikatową, ręcznie robioną naszywką “mola” tworzoną przez plemię Guna z terenu Kuna Yala – miejsca gdzie Kolumbia graniczy z Panamą. W ten sposób łączymy dwie kultury i regiony – surowe, górskie  tereny regionu Antioquia z rajskim, wyspiarskim rejonem Karaibów i archipelagu San Blas. Efekty świadczą same za siebie. Zapraszamy!